Заклученото тело на Лу : (роман со веранда)
Магор

Заклученото тело на Лу : (роман со веранда)

Шифра на артикл: 006597
ISBN: 9789989144707
Код на производителот: 6597
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Во десната рака иглата на фактот, во левата рака иглата на фикцијата и Оливера Ќорвезироска ја исплела плетката на зборовите, приказната, во романот ’Заклученото тело на Лу‘. Романот немало да постои ако не постоеле левата и десната игла, да се сплете вакво ремек дело кое ќе ги топли и ќе ги потхранува читателските умови е умешност, занает на женската авторска рака. Ако зборуваме за фактите и фикцијата треба да напоменеме дека овој роман на Ќорвезироска е поставен на цврста историска платформа, затоа што Лу Саломе била личност пред да стане книжевен лик во делото од Ќорвезироска и во други дела на други автори и истражувачи на нејзиниот живот. Хачион смета дека делата кои си поигруваат со фактите и фикцијата може да ги сместиме и во прегратките на историографската метафикција.“ – Наташа Аврамовска
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Оливера Ќорвезироска
Издавач Магор
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Година на објавување2005
Број на страници130

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Саша Богдан
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.41 MB