Краста на душата
Магор

Краста на душата

Шифра на артикл: 006999
ISBN: 9786082236254
Код на производителот: 6999
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Да го напишам романот КРАСТА НА ДУшАТА за мене беше исклучителна психо-емотивна и морална мачност. Во романот го опишувам мојот однос со мојот татко, и како син и како доктор, заробен во неговата старост и болест со изразени вегетативни тегоби од неправедното робување во затвор заради пријава од пријател (вербален деликт) за Резолуcијата на Информбиро (1948 год.). Неговата казна беше апсолутна тајна на моето семејство која ја таеја од мене, како дете, а ја знаеше моето Ново маало. Спечалив прекар „копиле“ кое не ме ареше толку во душата колку сознанието дека имам татко кој не е со мене. И, сега, шеесет години од тогаш, еден за сознанието зошто татко ми леел во затворот во Идризово 6 години (а бил осуден на осум години!), трагав по неговото досие од затворската казна во Архживот на Македонија. Кога го најдов, утврдив дека сè што ми каал за себе било точно...
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Владимир Плавевски
Издавач Магор
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници246

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Анде Јанков
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Мери Арсова
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.05 MB