Творецот и сотворецот
Култура

Творецот и сотворецот

Шифра на артикл: 035622
ISBN: 9786082620466
Код на производителот: 35622
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Џојс е за најупорните Драги Михајловски Книгава претставува мошне успешен обид да се опише начинот на кој ирскиот писател Џејмс Џојс, несомнено татко на модерната проза, успева преку своите дела, расказите Даблинcи, но и моќните романи Портрет на уметникот во младоста, Улис и Бдеењето на Финеган, да стане сотвореc на Бога, сеопштиот создавач и уметник Кој го створил светот, онолку колку што му е дозволено на еден човек-уметник. Тој го постигнал својот врв, вели Гиревска, го очудил јазикот во сопствените дела, а посебно во романите Улис и Бдеењето на Финеган до максимум, до оној степен што му е дозволен на едно човечко битие. Авторката Марија Гиревска е совршен и најпогоден следбеник на делата на Џојс.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Марија Гиревска
Издавач Култура
Јазик Македонски
Година на објавување2019
Број на страници316

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Анде Јанков
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Мери Арсова
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.23 MB