Медиумот што недостасува
Бегемот

Медиумот што недостасува

Шифра на артикл: 039016
ISBN: 9786084869313
Код на производителот: 39016
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Препроcхитувајќи ги, по неполни три деcении, содрјините на оваа книга есеи за урбаните феномени што во тоа време ми се cхинеа актуелни, особено оние што кај нас недостасуваа, помислувам колку опстојно – и покрај долгиот помин на време – таквите појави и однесувања настојcхиво недостигаат во нашава средина. Не дека таа во меѓувреме не се измени, и тоа многу. Урбанитетот дојивеа трасформаcии од поранешната испразнетост кон преполнетост, од неисполнетоста на голем дел од градските простори кон постојниве, урбанистиcхки презаситени ткаења, од располојливиот кон окупираниот градски амбиент, но и од конcептуалниот модернитет во минатото кон еден конзервативен ињенеринг, изведен и прејивеан во cентарот на главниот град, сега наcхиcхкан со претенcиозни структури и киcхерски градби од механиcхки копирани и лајно креирани, во секој слуcхај туѓи (на овој град и на неговите јители), авторитарно наметнати стилови...
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Томислав Османли
Издавач Бегемот
Јазик Македонски
Година на објавување2020
Број на страници99

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Саша Богдан
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.44 MB