Идол на ѕидот
Антолог

Идол на ѕидот

Шифра на артикл: 051379
ISBN: 9786082435657
Код на производителот: 51379
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Умносрочена дистописка фикција што ве води во паралелен свет и историја, креирани врз можни, блиски и препознатливи темели. Приказната е топла и забавна, со неочекувани пресврти што често ќе ве доведат на раб на солзи, особено во моментите кога носталгичните чувства кон минатото ги первертира во сурови шлаканици.“ Александра Бошковска, драматург и театролог „Најголемата вредност и ’новина‘ кај ова дело ја гледам во автентичниот и умешно реализиран обид да се укаже кон можноста/неопходноста за изградба/возобновување на нашата заедница преку храбро, топло и неизвештачено третирање на деликатното прашање на меѓуетничките односи и соживотот.“ Живко Грозданоски, писател „Постојат доста наративи зошто комунизмот не функционираше, но немавме прочитано приказна каков можеше да биде. Идол на ѕидот е роман за можниот комунитаризам и нашиот стремеж за постојано преиспитување на меѓучовечките релации што нè обликуваат да бидеме тоа што (не) сакаме да сме.“ Никола Шиндре,
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Елена Филиповска
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Година на објавување2022
Број на страници240

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Саша Богдан
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.47 MB