Базирано врз речиси вистинити настани
Бегемот

Базирано врз речиси вистинити настани

Шифра на артикл: 094156
ISBN: 9786084869955
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во најновиот ракопис Ѕвездан Георгиевски ги истражува границите на романот како жанр на еден навидум парадоксален начин – однапред откажувајќи се од можноста да напише, односно да заврши еден роман. Ракописот е составен од шеснаесет почетоци, своевидни скици или идеи за роман, кои меѓусебно се поврзани само со тоа што се наоѓаат во истиот бележник за идеи на авторот. [...] Авторот, на прв поглед, се задоволува само со каталогизација на наративните потенцијали, без да чувствува обврска да ги систематизира и да воведе ригиден ред во хаосот. Но, повнимателното читање ни покажува дека токму наводната ослободеност од обврската да се доведат приказните до крај доведува до необична, шармантна, непретенциозна и заводлива лежерност во раскажувачкиот тон. [...] Авторот ни дава увид во својата писателска работилница, добиваме своевиден пренос во живо од неговиот писателски work in progress: пред нас се изложени авторовите дилеми, амбиции, стравови, па и неуспеси...
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Ѕвездан Георгиевски
Издавач Бегемот
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2024
Број на страници147

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Саша Богдан
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.46 MB