Времето на ирвасите
Издавачки центар ТРИ

Времето на ирвасите

Шифра на артикл: 063847
ISBN: 9786082302256
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
8,09 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
КРАТОК ОПИС Овој плавен и мамутски граден прозен лавиринт од настани психолошки модели на восприемање и на однесување кон светот од уверливи филозофски и ерудитивни наслаги во секој сегмент од епиката на собитијата се осмислува како дополнета потрага на Маџунковите досегашни прозни дела по изгубената друга земја на неговиот творечки космогониум... Со Маџунков во овој роман ние сме во одминатиот и во незбиднатиот свет во татковините кои нè бараат нас а не ние нив во сите солуции во кои личноста оживува од историјата од естетиката од стварноста или илузијата. Бранко Цветкоски Времето на ирвасите е свртница во македонската проза, како што впрочем беше и Кула на Ридот. Тоа е дело со кое се поставуваат европски стандарди на македонската проза. Дело кое користејќи ги постмодерните искуства, во исто време ги преиспитува. Дело кое се игра и со поимот „ангажирана литература“, затоа што го поставува прашањето за односот меѓу литературата и стварноста, едно од најважните прашања покрај она з
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Митко Маџунков
Издавач Издавачки центар ТРИ
Боја Црна
Димензија A5
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2014
Број на страници442

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Анде Јанков
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Мери Арсова
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.07 MB