Чудна средба
Издавачки центар ТРИ

Чудна средба

Шифра на артикл: 063848
ISBN: 9786082303031
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Речиси сите раскази на Митко Маџунков во книгата Чудна средба се на прилично високо книжевно ниво пишувани со бирана и негувана фраза и со јасен непретенциозен разбирлив стил. Без какви било непотребни украси изнасиленост извештаченост и псевдопоетски конструкции неговата реченица звучи зрело и испробано што не е ниту малку безначаен податок кога се зборува за првата книга на еден млад писател. Предраг Палавестра Прозата на Митко Маџунков целосно е надвор од оној тек во кој работат повеќето помлади белградски раскажувачи... Расказите во Чудна средба се чинат како тајни пораки од самиот вруток на едно маѓепсано, но и уметничко доживување. Љубиша Јеремиќ Расказите од Чудна средба почнуваат најчесто со многу детали, со уводни реченици чии средства на опишување, по својата исцрпност и прецизност, се дури блиски до една реалистичка школа. Но почетната опширност е само една стапица што ја готви оваа проза... По првите подолги описи во уводот, писателот почнува да брза, да ја скратува
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Митко Маџунков
Издавач Издавачки центар ТРИ
Боја Црна
Димензија A5
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2015
Број на страници114

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Анде Јанков
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Мери Арсова
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.07 MB