Кон другата земја
Издавачки центар ТРИ

Кон другата земја

Шифра на артикл: 063849
ISBN: 9786082303048
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
6,47 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Маџунков создава роман-историска фреска клучен за нас и таков досега несоздаден; роман во кој се резимира историското ходочастие на Македонија еве повеќе од два и пол милениуми опстојување на балканските простори. Напишан во поетиката на енциклопедискиот реализам како органско проникнување на реалното и имагинативното на белетристичкиот и есеистичкиот дискурс на поезијата и хуморот Кон другата земја е прв македонски енциклопедиски роман и затоа еден меѓу неколкуте од најстварните и највистинитите што сме ги создале и тоа во целост: и во историска и во духовна и во естетска смисла. Овој роман естетски блика не само од една ретка речиси ингениозна дарба – толку нè привлекува со својата убавина со својата уметничка и естетска сугестивност – туку и од една речиси фрапантна ерудиција која нè обзема токму со својата филозофска сеопфатност и длабочина. Посебна речиси волшебна приказна на овој извонреден и голем роман е неговиот јазик. Маџунков навлегува во неговите темни и недокосливи искон
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Митко Маџунков
Издавач Издавачки центар ТРИ
Боја Црна
Димензија A5
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2015
Број на страници430

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Анде Јанков
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Мери Арсова
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.07 MB