Азбука за непослушните - Фрески и гротески
Издавачки центар ТРИ

Азбука за непослушните - Фрески и гротески

Шифра на артикл: 096173
ISBN: 9786082309828
Достапно веднаш
0 МКД
450 МКД
450 МКД
7,28 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Расказите „Фрески и гротески“ и романот „Азбука за непослушните“ се првите дела со кои Венко Андоновски ја освои македонската јавност. Тие му претходеа на романот „Папокот на светот“, со кој Андоновски го сврте вниманието кон себе во балканските литератури (награда „Балканика“ 2001). Со „Вештица“ веќе го привлече вниманието на француските и руските критичари и читатели (предговор од Милан Кундера за француското издание на „Вештица“ и награда „Југра“ за најдобар роман од словенските книжевности преведен на руски јазик). За најновиот роман, „Папокот на светлината“ (2022), Андоновски ја доби и меѓународната Толстоева награда за книжевност „Јасна Полјана“, со што се вброи меѓу претходните добитници, познатите писатели Џулијан Барнс, Рут Озеки, Марио Варгас Љоса, Орхан Памук... Тој пат од речиси целосна анонимност до меѓународно признание немаше да се случи ако не постоеја овие две книги, од кои како од јајце, ab ovo, излезе цела една прозна вселена.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Венко Андоновски
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2024
Број на страници338

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Анде Јанков
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Мери Арсова
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.07 MB