Македонскиот јазик: потекло на јазикот, корен на зборовите

Македонскиот јазик: потекло на јазикот, корен на зборовите

Шифра на артикл: 008626
Баркод: 9786086611507
Код на производителот: 8626
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Книгата на Светлана Симоновска од областа на јазиcите ‘Македонскиот Јазик Потекло на Јазикот Корен на Зборовите’ се занимава со проучување на на потеклото на зборовите каде cентрално место зазема македонскиот јазик а со помош на неговиот вокабулар се бара солидно издрано и убедливо објаснување на зборови кои доаЌаат од повеќе јазиcи вклучувајќи ги и постарите пишани јазиcи како што се Коине на македонската драва/империја и латинскиот јазик на Римската драва/империја. Светлана зборува и познава многу европски јазиcи и во својата лингвистичка истраувачка работа прави анализа и споредба на овие јазиcи. Преку конкретни лексички примери се обидува да покае и докае дека македонскиот јазик е сепак најстар пишан јазик со најстара азбука на денешниcата.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Лингвистика
Автор Светлана Симоновска
Јазик Македонски
Број на страници396

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Svetlana Simonovska
Цена 890 МКД
14,40 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Noam Chomsky
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.23 MB