Фројдовска читанка
Култура

Фројдовска читанка

Шифра на артикл: 035619
ISBN: 9789989327193
Код на производителот: 35619
Достапно веднаш
0 МКД
900 МКД
900 МКД
14,56 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Фројдовска читанка. Рана психоанализа донесува превод и детално толкување на најраната фаза од творештвото на Зигмунд Фројд. Две петтини од :итанката се преводи на најраните Фројдовски текстови (1893 - 1899) од германски на македонски јазик: шарко (1893), Студии за хистеријата (1895), Скиcа за научна психологија (1895), За етиологијата на хистеријата (1896) и За екранските сеќавања (1899). Три петтини од :итанката се толкувања за значењето и судбината текстовите од настанувањето до денес. Толкувањата го објаснуваат она тенко место кога, на крајот од 19-тиот век од германската (и од франcуската) неврологија, се одвојува еден корпус прашања што веќе не мое да бидат објаснети само со медиcината: што е его, а што е свест? што е поделба на свеста? Зашто за Фројд не постои разлика помеЌу емоcијата и мислата? Како изгледала епохата во која работел Фројд? Каков бил семејниот живот на првите Фројдовски паcиентки?
Карактеристика Вредност
Kатегорија Психологија
Автор Јасна Котеска
Издавач Култура
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници875

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Х. Лорен
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Теодул Рибо
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.01 MB