Вести

Literatura.mk Superstore слави прв роденден со подароци за читателите

19.05.2021.
Literatura.mk Superstore слави прв роденден со подароци за читателите

Книжарниците се срцето на една метропола. Од нив пулсира културниот живот на градот. Значаен двигател на случувањата на културната сцена изминатава година е суперпродавницата на „Литература.мк“, сместена на вториот кат во трговскиот центар „Скопје сити мол“.

На површина од 500 м², со над 20.000 производи и повеќе од 1.000 посетители дневно, веќе една година најголемата кафе-книжарница во Македонија, Literatura.mk Superstore, ги нуди светските книжарски трендови, најдоброто кафе во градот и ја поддржува домашната уметничка сцена.

По повод првиот роденден на Literatura.mk Superstore на 20 мај (четврток) подготвува подароци за своите верни посетители и читатели. На овој ден првите сто потрошувачи ќе добијат брендирани маички, а со секоја сметка ќе бидат доделени букмаркери и книги за деца и возрасни. Дополнително, во кафулето на „Литература.мк“ ќе има намалување од 20 отсто на новото коктел-мени.

На полиците на модерно уредениот книжевен простор понуден е богат избор на книги за сите генерации на неколку јазици, програма за подароци, канцелариска и училишна опрема, играчки и уникатни декорации.

Literatura.mk Superstore за кратко време стана омилено место за нови литературни авантури, место за поттикнување на креативноста, имагинацијата и читателските навики. Изминатава година во просториите на суперпродавницата исто така се одржаа и неколку значајни настани што беа пренесувани онлајн: концерти на гитарскиот виртуоз Влатко Стефановски и групата „Фанк шуи“, како и серијалот „Мини Астро концерти“.

Literatura.mk Superstore е седма книжарница на „Литература.мк“, по веќе препознатливите продажни места на улицата „Македонија“, во ТЦ „Рамстор“, „Веро центар“, Градски трговски центар (ГТЦ) и ТЦ „Буњаковец“ во Скопје и на „Широк сокак“ во Битола.

Cafe Literatura е еден од најзначајните сегменти на суперпродавница на „Литература.мк“, каде што може да се испие добро кафе и да се прочита убава книга. Кафе-барот е архитектонски модерно дизајниран простор, осмислен за релаксација и споделување на убави моменти, опкружен со пријатен амбиент и богат избор на книги и многу други уникатни производи. Во него е застапено едно од најдобрите кафиња – „Кафе Италија“ (Café Italia).

Повелете во суперпродавницата на „Литература.мк“ заедно да го прославиме првиот роденден!

Остави коментар

Во моментов нема коментари

Слични статии

12.
Apr.
Вести
Книжарниците „Литература.мк“ и „Ист гејт мол“ донираа едукативни играчки во „СОС Детско село“. 
10.
Mar.
Вести
Онлајн-страницата на „Литература.мк“ e прогласена за најдобра е-продавница за култура, настани и едукација на Ecommerce Awards 2022. 
array(0) {
}
Memory Consumption is: 7.93 MB