Еротизам
Артконект

Еротизам

Шифра на артикл: 005945
Баркод: 9786084852063
Код на производителот: 5945
Автор: Жорж Батај
Достапно веднаш
0 МКД
450 МКД
450 МКД
7,28 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Еротизам (1957), едно од неколкуте дела на жорж Батај кои биле објавени за време на жживотот на авторот, е спеcифиcхен спој од антрополошко истражување, соcиолошка студија и филозофска рефлексија. Ваквиот сеопфатен пристап и изборот на темата се карактеристиcхни за Батај: негова тенденcија е да промислува недоволно разгледувани проблеми и да изгради оригинален пристап кон нив. Следејќи ги големите антрополози од крајот на ЏИЏ и поcхетокот на ЏЏ век, особено Клод Леви-Строс, Марсел Мос и Џејмс Фрејзер, во оваа книга Батај се обидува да изгради сопствено толкување на комплексните механизми кои ги поврзуваат сексуалноста и смртта. Студијата Еротизам може да се cхита како обид на жорж Батај да ги надмине антрополошките и психоаналитиcхките толкувања на телесната љубов. За таа cел, авторот се впушта во анализа на моделите на митската мисла, ритуалните cеремонии и сакралните забрани.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Филозофија и светоглед
Автор Жорж Батај
Издавач Артконект
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници288

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Аристотел
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Демостен
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Sir Isaac Newton
Цена 1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
Цена 599 МКД
9,69 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.34 MB