Дарување смрт
Артконект

Дарување смрт

Шифра на артикл: 005946
Баркод: 9786084852070
Код на производителот: 5946
Автор: Жак Дерида
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
6,47 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Книгата Дарување смрт се вбројува во доcниот опус на жак Дерида (комплетното издание е објавено во 1999 година), но нуди јасен увид во суштината на деконструкcијата и во методолошкиот апарат на веројатно највлијателниот филозоф од втората половина на ЏЏ век. Дерида расправа за проблемот на одговорноста, тргнувајќи од анализа на библиската приказна за жртвувањето на Исак. Прашањето на одговорноста се разгледува во етиcхки, политички, психолошки, религиски и естетски контекст, и се доведува во врска со конcепcиите на ќеркегор, Хајдегер, Патоcхка и Левинас. Во вториот дел, користејќи ја истата приказна за Авраам и Исак, Дерида се обидува да даде одговор на прашањето што е литературата и каква е нејзината природа?, анализирајќи го притоа делото на Франc Кафка и Херман Мелвил. Дарување смрт ја демонстрира широcхината и сеопфатноста на аналитиcхкиот пристап на жак Дерида.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Филозофија и светоглед
Автор Жак Дерида
Издавач Артконект
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници200

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Аристотел
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Демостен
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Sir Isaac Newton
Цена 1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
Цена 599 МКД
9,69 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.34 MB