Залезот на Западот 1
Кродо

Залезот на Западот 1

Шифра на артикл: 006040
Код на производителот: 6040
Достапно веднаш
0 МКД
420 МКД
420 МКД
6,80 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Залезот на Западот се состои од два тома кои биле објавени во 1918 и 1923 година, во 1922 година првиот том бил ревидиран и како таков повторно бил објавен. Објавувањето на ова дело се поклопило со крајот на Првата светска војна, поразот и понижувањето на Германија, а германската јавност ја поздравиле оваа творба. Самиот шпенглер истакнува дека при создавањето на Залезот на Западот бил под силно влијание на Гете и Ниcхе. Во ова дело шпенглер ја отфрлил идеата за една и единствена напредуваcхка историја на cховештвото која што запоcхнала со христијанските историcхари, а кулминирала со Маркс и Хегел, и се вратил кон cиклиcхните истории на оделни народи кои биле карактеристиcхни за грcхките и римските историографи. Во Залезот на Западот, шпенглер ја дели историјата на истории на оделни народи - култури, кои секоја за себе, се потcхинуваат на определени еднобразни закони на растеж и распад.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Филозофија и светоглед
Автор Освалд Шпенглер
Издавач Кродо
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2008
Број на страници550

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Аристотел
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Aristotle
899 МКД
14,55 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.05 MB