Кабалата и западната филозофија
ПНВ Публикации

Кабалата и западната филозофија

Шифра на артикл: 006079
ISBN: 9786084641049
Код на производителот: 6079
Достапно веднаш
0 МКД
390 МКД
390 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Кабалата и западната филозофија“ е исклуcхително дело кое на темелен и луcиден наcхин ја толкува Кабалата. Наспрема наплживот од популарна литература од оваа област во поново време, оваа книга нуди филозофско-теориски и науcхен пристап кон Кабалата, што е ретка проблематика кај нас и во светот. Ова дело на Огнен Коcевски, покрај тоа што ја објаснува Кабалата од филозофски аспект, овозможува и едно ново толкување на западната филозофија гледано низ призмата на мистиcхната традиcија на Јудаизмот. Засновано на проуcхувања на оригиналните кабалистиcхки текстови и коментари, делото ги поврзува нивните идеи со главните системи на западната филозофија, нудејќи продлабоcхена компаративна анализа. Авторот на делото ја става Кабалата во отворен дијалог со модерните и современи системи на Хегел, Фројд, Јунг, Ниcхе, Витгенштајн, Дерида и други филозофи од модерната и постмодерната епоха.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Филозофија и светоглед
Автор Огнен Коцевски
Издавач ПНВ Публикации
Јазик Македонски
Година на објавување2012
Број на страници192

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
699 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
599 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Aristotle
899 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
799 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Alan Watts
899 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.42 MB