Портрети со зборови
Антолог

Портрети со зборови

Шифра на артикл: 060799
ISBN: 9786082436753
Автор: Сузи Тенева
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Портрети со зборови“ е книжевно портретирање проткаено со филозофски промислувања. Голем дел од темите за кои се говори се иманентно филозофски: смислата, убавината, слободата, љубовта, должноста, одговорноста, вредностите, болката, радоста, страдањето, творештвото, итн. Симболичното во делото е присутно на повеќе начини во зависност од ликовите и темите за кои расправаат. Нештата понекогаш се едноставни и така треба да бидат кажани, но постојат нешта во животот чија комплексност и богатство бараат опширни (раз)говори. Крајната инстанца на дијалозите е да се дојде до разбирање и на себе и на другиот бидејќи така се напредува квалитативно во живеењето. Оттука, во раскажувачкиот процес, очигледни се слоевитоста и згуснатоста на и во изразот на делото. По структура, книгата е составена од покуси и подолги раскази. Централен елемент се портретите, односно „портретирањето со зборови“. Портретирањата се и директни и индиректни, а комплексноста на внатрешните состојби на ликовите се ув
Карактеристика Вредност
Kатегорија Филозофија и светоглед
Автор Сузи Тенева
Издавач Антолог
Боја Сина
Димензија A5
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници111

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Аристотел
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Aristotle
899 МКД
14,55 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.05 MB