Библиотеката во ноќта

Библиотеката во ноќта

Шифра на артикл: 063866
ISBN: 9786084852926
Достапно веднаш
0 МКД
450 МКД
450 МКД
7,28 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Библиотеката во ноќта“ е амбициозен, но непретенциозен обид да се опише улогата што ја одиграле библиотеките во развојот на човековата цивилизација. Варирајќи меѓу историја, книжевна критика, филозофска рефлексија и есеистика, Алберто Мангел создава уникатен текст кој е исклучително читлив и привлечен, но истовремено и комплексен, длабок и содржаен. Поаѓајќи од својата очигледна љубов кон книгите, читањето и кон библиотеките, авторот го води читателот низ клучните точки на развојот на библиотеката како институција, но и како составен дел од нашиот секојдневен, домашен живот. Во таа панорамска перспектива, која тргнува од древните свитоци во стариот Египет и завршува во ерата на електронските публикации, ги откриваме фасцинантните начини на кои библиотеките, и книгите воопшто, ги обликувале човештвото и светот такви какви што ни се познати денес.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Филозофија и светоглед
Автор Алберто Мангел
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2024
Број на страници348

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Аристотел
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Aristotle
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
799 МКД
12,93 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.04 MB