Западниот пат во апокалипса
Икона

Западниот пат во апокалипса

Шифра на артикл: 063886
ISBN: 9789989168420
Достапно веднаш
0 МКД
699 МКД
699 МКД
11,31 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Тајната на минатото не е само егзотика. Чувајќи ја својата привлечна сила, таа за бистроумните истражувачи станува историја на фрагменти во своевидна „игра на стаклени бисе-ри.“ Од нив е можно да се склопи секоја легенда, а украсена со мистицизам, таа е способна да привлече милиони луѓе, посебно во периоди на потрес. Бидејќи, кога реалноста не е утешна, се тежнее кон иреалното. Владите на нашиот век немаат работа една со друга… туку со тајните друштва, кои и денес се во состојба да го анулираат секој договор. Тие секаде имаат свои агенти, и без колебање прибегнуваат на убиства. Benjamin Disraeli – Prime Minister of the United Kingdom 1874-1880 Тајната на минатото не е само егзотика. Чувајќи ја својата привлечна сила, таа за бистроумните истражувачи станува историја на фрагменти во своевидна „игра на стаклени бисери.“ Од нив е можно да се склопи секоја легенда, а украсена со мистицизам, таа е способна да привлече милиони луѓе, посебно во периоди на потрес. Бидејќи, кога реалноста не е утешна, се тежнее кон иреалното. Владите на нашиот век немаат работа една со друга… туку со тајните друштва, кои и денес се во состојба да го анулираат секој договор. Тие секаде имаат свои агенти, и без колебање прибегнуваат на убиства. Benjamin Disraeli – Prime Minister of the United Kingdom 1874-1880 „Најстрашното во магијата е тоа што во неа нема ништо магично…“ И. Гурџиев Алексеј Осипов: „Постојат два вида на однос спрема животот. Еден од нив над сѐ ја става самата вистина. Многу добро рекол Владимир Соловјов: Вистината е нетолерантна, т.е. таа не ја трпи невистината по самата своја природа. Вториот принцип е по секоја цена да се достигне моменталниот ефект, а по нас нека биде потоп За постоење на либералното општество треба луѓето да се ослободат од извесни природни инстикти, меѓу кои тој го издвоил инстиктот на солидарност и сочувство. Признавајќи дека станува збор за природни, вродени инстикти, философот ја покажал целата величина на проектот на современиот индустријализам: човекот да се претвори во нов биолошки вид. Она за што сонувал Фридрих Ниче, формирајќи го ликот на натчовекот, кој се наоѓа од онаа страна на доброто и злото, тоа се обидува да постане реалност кон крајот на дваесеттиот век. Фридрих фон Хајек, теоретичар на пазарната економија,
Карактеристика Вредност
Kатегорија Филозофија и светоглед
Автор Јуриј Ј. Ворбјовски
Издавач Икона
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2009
Број на страници400

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Аристотел
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Aristotle
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Plato
799 МКД
12,93 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.05 MB