Скакулци
Арс Ламина

Скакулци

Шифра на артикл: 012112
ISBN: 9786082598192
Код на производителот: 12112
Достапно веднаш
0 МКД
290 МКД
290 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Сместено во препознатливиот рурален пејза, дејството во романот „Скакулcи“ се случува во еден транзиcиски период, кога е во тек своевидна „космизаcија“ на дотогаш варварскиот, тукуречи магиски свет во кој ивееја ликовите на Петре М. Андреевски. Романот почнува со поглавјето насловено „Косидба. Време на големи промени“, навестувајќи го доаЌањето на новиот поредок, во кој „господ почнува да шета по земја“ отелотворен во претседателот на т.н. СеРеЗе и сите го ословуваат со „другар“. Покрај писателското мајсторство, во „Скакулcи“ најчитлива е сатирата како постапка по која авторот посегнува за да ја исмее новата власт, притоа исмевајќи ги оние кои ја легитимираат, дури и кога нејзиното постоење е гротескно. Скакулcите, како и пирејот, се симбол што посочува на „синдромот на изгубениот и неосознаениот идентитет“.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Петре М. Андреевски
Издавач Арс Ламина
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2020
Број на страници218

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Саша Богдан
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.44 MB