Бричење петли: (роман за тажни и несреќни)
Арс Ламина

Бричење петли: (роман за тажни и несреќни)

Шифра на артикл: 012136
Баркод: 9786082598116
Код на производителот: 12136
Достапно веднаш
0 МКД
180 МКД
180 МКД
2,91 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Бричење петли“ (роман за тани и несреќни) најмногу им се обраќа на сите што ја чувствуваат неодреджената и недефинирана тага што авторот ја споменува на почетокот како увертира, за да праша потоа: Тага по што? Од оваа точка како Аријаднина нишка се расплетува дејството за да ја покае раскошноста на нејзиното височество тагатач се распостила приказната чијшто стоер е средовечниот новинар, стариот мачор со прекар Силвестер, носителот на оваа тага. Него авторот го издигнува на ниво на архетип на средовечниот македонски ма роден на село и задоен со традиcијата во педесеттите и шеесеттите, обликуван од соcијализмот во седумдесеттите и осумдесеттите, со разнишан идентитет во деведесеттите. Мутираните општествени конвенcии, изгубените корени и новонастанатите односи стануваат камен на сопнување за Силвестер. Тој не мое да се види себеси однадвор, потребни му се другите да се согледа, спознае, дефинира.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Владо Димовски
Издавач Арс Ламина
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2020
Број на страници95

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.35 MB