Мртва коска
Арс Ламина

Мртва коска

Шифра на артикл: 060522
ISBN: 9786082678672
Достапно веднаш
0 МКД
390 МКД
390 МКД
6,31 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Мртва коска“ е трет роман на Димче Парталоски којшто влезе во најтесниот избор за наградата „Пегаз“ за необјавен роман во 2022 година. Широката епска фреска со мноштво автентични ликови распнати помеѓу стварното и нестварното, помеѓу сонот и јавето, вистината и лагата, желбите и можностите,.. создава цел еден можен, реалистично-ониричен свет сред неможноста на нашето време. Сложената, вмрежена приказна за ликовите извајани од нашите стварносни небитија и населени во една зграда на улицата „Прашка“ на булеварот „Партизански одреди“ во Скопје, продира до најдлабоките пластови на личното, но и на колективното, општественото. Отворајќи и затворајќи потресни судбини, поставувајќи болни македонски прашања, „Мртва коска“ е длабоко ангажиран роман во најубавата смисла на зборот. Нè носи таму каде што најмногу нè боли сите, впуштајќи ги малите луѓе од секојдневието во големите теми на денешнината.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Димче Парталоски
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници255

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Анде Јанков
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Мери Арсова
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB