Коњски житија
Арс Ламина

Коњски житија

Шифра на артикл: 060564
ISBN: 9786082678283
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Постојат дела кои, дури откако ќе се појават и ќе станат единица мера за жанрот и за книжевноста, во нас предизвикуваат студен страв кој се изразува со прашањето: „Како сме можеле да живееме без ова дело до сега?“ Такви дела се „Тешкото“ (Конески), „Пиреј“ (Петре М. Андреевски), „Црнила“ (Коле Чашуле), „Диво месо“ (Горан Стефановски), „Дениција“ (Петре), „Света песна“ (Анте)... Такво дело, за мене е и поемата „Коњски житија“ на Зоран Анчевски. Бравурозно и неповторливо. Единица мера за оние кои доаѓаат во македонската книжевност, без разлика дали сакаат да галопираат или да каскаат низ неа... „Коњски житија“ е вистински дијамант на нашето поетско творештво. Венко Андоновски
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Зоран Анчевски
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници89
Димензија23H15SM

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Саша Богдан
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 12.19 MB