Пофалба на обратноста и други есеи
Издавачки центар ТРИ

Пофалба на обратноста и други есеи

Шифра на артикл: 096172
ISBN: 9786082309798
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
6,47 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Сите живи суштества се раѓаат со инстинкт за преживување. Пајаците, за да преживеат, имаат совршен вроден инстинкт за ткаење мрежи. Луѓето, за да преживеат, имаат совршен вроден инстинкт за ткаење приказни – за тоа кои се, што се, од каде доаѓаат и каде одат. За нас нема ништо поважно од овие приказни. Тие се срж на нашиот живот, столб на нашиот идентитет. Ова е уникатно издание на избрани есеистички текстови во форма на колумна, запис, беседа, јавно излагање и сеќавање, кои за првпат се објавуваат заедно на македонски јазик, приредени од Иван Додовски. Горан Стефановски ги пишувал и ги објавувал во распон од цели три децении. Сите тие лајтмотивски се проникнуваат градејќи еден хипертекст за идентитетот како клучен, егзистенцијален топос на Стефановски. Кој сум јас, кои сме ние? Кој е другиот, кои се другите? Како да се надминат стереотипите овозможувајќи културни проникнувања во европскиот цивилизациски простор? Издвојувајќи пет конститутивни македонски одлики, од принципот на парадоксалноста до жилавоста, Горан Стефановски заклучува дека „ниедна култура не може да опстане без точна, снажна и автентична приказна! И не само тоа: културата Е токму таа точна и снажна и автентична приказна.“
Карактеристика Вредност
Kатегорија Македонска книжевност
Автор Горан Стефановски
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2024
Број на страници216

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Анде Јанков
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Мери Арсова
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.07 MB