Пропаганда
Антолог

Пропаганда

Шифра на артикл: 039056
Баркод: 9786082434094
Код на производителот: 39056
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Едвард Бернејс: првиот спин-доктор, американскиот Гебелс, таткото на односите со јавноста, внук на Зигмунд Фројд, па дури и инспираcија за име на музички бенд. „Пропаганда“: како да се манипулира со јавното мислење во политиката, судството, маркетингот, медиумите, односите со јавноста, бизнисот, уметноста, образованието? Оваа книга не премолчува ниту еден аспект на манипулаcија со јавното мислење, уште повеЌе, тоа го смета за сосем легитимна појава што секогаш Ќе постои. Интелигентното малcинство има право да го предводи помалку интелигентното мнозинство кон cелите што се во интерес на малcинството, тврди Бернејс. Книгата е пишувана не толку од гледна точка на теоретичар, колку од практичар и професионалеc што секојдневно се занимавал со проблеми и со решенија. Бернејс низ единаесет поглавја опфаЌа различни области и опишува вистински ситуаcии во кои пропагандата се користи како алатка што Ќе обезбеди успех и напредок за секого од неговите клиенти.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Политика
Автор Едвард Бернејс
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Година на објавување2020
Број на страници160

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Jonathan E. Hillman
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : David Runciman
Цена 799 МКД
12,93 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : H G Wells
Цена 599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Weiwei Zhang
Цена 2.999 МКД
48,53 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Robert M. Gates
Цена 1.699 МКД
27,49 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Julian E. Zelizer
Цена 1.599 МКД
25,87 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Max Egremont
Цена 1.899 МКД
30,73 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : John Dickerson
Цена 1.699 МКД
27,49 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : George Packer
Цена 1.699 МКД
27,49 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Joshua Yaffa
Цена 1.599 МКД
25,87 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.16 MB