Тага и меланхолија

Тага и меланхолија

Шифра на артикл: 094201
ISBN: 9786082014197
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во Тага и меланхолија Фројд дава свои мислења и за стравот од инцест, за војната и смртта и за минливоста, а исто така, дава и нови начини на размислување за структурата на умот, нашите односи со другите и како ја процесираме загубата. Тој објаснува дека тагата и меланхолијата се два различни одговори на загубата. Кога тагува, едно лице жали за загуба на сакан предмет и тој процес се одвива свесно. При меланхолијата, се жали за загуба што човекот не е во состојба да ја разбере или идентификува, па затоа овој процес е сместен во потсвеста. Тагата се смета за здрав и природен процес на тагување за загуба, додека меланхолија се смета за патолошка. За многу луѓе ова е книгата што ја претстави „модерната“ психоанализа.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Психологија
Автор Сигмунд Фројд
Издавач Ѓурѓа
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2019
Број на страници337
Димензија20cm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Х. Лорен
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Теодул Рибо
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 10.99 MB