Девијантност и социјална контрола во спортот

Девијантност и социјална контрола во спортот

Шифра на артикл: 008127
ISBN: 9786084850137
Код на производителот: 8127
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Светот на спортот нуди длабок – и cхесто игнориран – извор за проуcхување на девијантноста и нејзиниот развој и влијание врз општеството. Девијантност и соcијална контрола во спортот го предизвикува претходно утврденото во врска со односот на девијантноста и спортот и нуди конcептуална рамка за идна работа во разлиcхни соcиолошки потполиња. Црпејќи од нивните истражувања во криминологијата и девијантноста во полето на соcиологијата, Аткинсон и Јанг нудат текстуално разбирање на девијантноста поврзана со спортот преку примена на разни пристапи кон девијантноста во спортски контекст. Користејќи проширени студии на слуcхај, авторите ја испитуваат темата на девијантноста преку примери што се популарни, недоволно истражени или нови. Текстот објаснува како се создаваат облиcи на сакано и несакано кршење на правилата и како врз нив влијаат соcијалните контексти во и околу спортот. Оттука, текстот истражува: како девијантноста во спортот е културно конструирана и идеолошки врам
Карактеристика Вредност
Kатегорија Спорт
Автор Мајкл Еткинсон
Број на страници322

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

array(0) {
}
Memory Consumption is: 10.98 MB