Македонски визуелeн идентитет : дизајнот како можност за еволуција на традициите од визуелното културно наследство
Арс Ламина

Македонски визуелeн идентитет : дизајнот како можност за еволуција на традициите од визуелното културно наследство

Шифра на артикл: 041742
ISBN: 9786082671291
Код на производителот: 41742
Достапно веднаш
0 МКД
790 МКД
790 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Оваа книга се занимава со македонската визуелна генетика и ги истражува македонските визуелни културни традиции во ера на брзи и драматични општествени промени. Вековната борба за македонски идентитет, како и барањето на македонскиот идентитет и културен генетски код, станува видлива со бурните општествени промени и револуционерните движења кон крајот на 19 и во почетокот на 20 век, а се зајакнува со сувереноста, самостојноста и независноста на Република Македонија од 1991 година и потребата за определување на нејзината културна различност и идентитет во светски рамки. Во постмодерната ера, во која царуваат глобализацијата, интернетот, социјалните медиуми и визуелните комуникации, овој културен генетски код ќе биде студиран во рамките на визуелната култура, низ призмата на народната култура и фолклорот (традиционален и урбан) од една страна и високата култура и уметност од друга страна, но и преку полето на поткултурите кои се инхерентни за популарната културa и медиумите, и ме
Карактеристика Вредност
Kатегорија Уметност, мода и изработки
Автор Гордана Вренцоска
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2020
Број на страници334

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : SendPoints
1.799 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Chantel Prod'Hom
1.299 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Kevyn Aucoin
1.299 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : German Ucar
1.999 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.4 MB