Болеста како метафора/Сидата и нејзините метафори
Антолог

Болеста како метафора/Сидата и нејзините метафори

Шифра на артикл: 049865
ISBN: 9786082435350
Код на производителот: 49865
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Болеста како метафора“ и „Сидата и нејзините метафори“ се два од најзначајните есеи на американската писателка Сузан Сонтаг. Во „Болеста како метафора“ таа ги разоткрива митовите и зборува за вистинското значење на болеста, која со векови влијае врз културата на човештвото. „Сидата и нејзините метафори“ ги испитуваат метафорите поврзани со сидата и ја покажуваат вистината, ослободена од вина, срам и страв. Истакнувајќи ги сличностит200е меѓу јавните перспективи за ракот (парадигматската болест на дваесеттиот век пред појавата на сидата) и туберкулозата (симболичната болест од деветнаесеттиот век), Сонтаг покажува дека и двете болести се популарно поврзани со лични психолошки особини. Конкретно, таа вели дека метафорите и термините што се користат за опишување на двата синдрома водат до поврзаност меѓу потиснатата страст и самата физичка болест. Најјасен и највистинит начин на размислување за болестите е без прибегнување кон метафори. Таа верува дека обвиткувањето на болеста во м
Карактеристика Вредност
Kатегорија Здравје и живот
Автор Сузан Сонтаг
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2022
Број на страници176

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Michael Greger MD
799 МКД
12,93 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Дин Бурнет
420 МКД
6,80 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Габор Мате
440 МКД
7,12 EUR
Заштеда 20%
550 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Oonagh Duncan
1.099 МКД
17,78 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.13 MB