Литература

„Мала книга за лике“ од Мајк Викинг открива зошто Данска важи за најсреќна земја на светот

01.07.2024.
„Мала книга за лике“ од Мајк Викинг открива зошто Данска важи за најсреќна земја на светот
„Мала книга за лике“ од Мајк Викинг открива зошто Данска важи за најсреќна земја на светот

Од авторот на меѓународните бестселери „Мала книга за хиге“ и „Уметноста на создавање спомени“, Мајк Викинг, деновиве излезе од печат книгата „Мала книга за лике: данската потрага по најсреќните луѓе на светот“. Книгата на македонски јазик, како и претходните две дела на Викинг, е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“.

Викинг, кој е истражувач на среќата и најпродаван автор на „Њујорк тајмс“, во оваа книга открива зошто Данска често ја нарекуваат најсреќна земја на светот?

Покрај тоа што на своите жители им нуди совршена рамнотежа помеѓу деловниот и приватниот живот, бесплатно високо образование и беспрекорен распоред на возови, таа го надминува остатокот од светот и во однос на бројот на запалени свеќи по домаќинство.

Сепак, иако е можно да се научи многу од Данците во поглед на уживањето во животот, клучните тајни на среќниот живот треба да се откријат насекаде низ светот. Во оваа фасцинантна книга, авторот нè води на лов на богатство за да ја отклучиме вратата за квалитетниот живот. Собирајќи податоци, искуства и совети од најсреќните краишта на светот, тој ни кажува како да го трошиме скапоценото време, како да се однесуваме со соседите или како да приготвиме вечера.

Никој не знае повеќе за среќата – која Данците ја нарекуваат lykke – од Мајк Викинг, директор на единствениот светски Институт за истражување на среќата во Копенхаген и бестселер-автор на повеќе книги.

Неговата работа е да патува низ светот, да ги бара најсреќните луѓе и да открие што прават поинаку. Во „Малата книга на лике“, тој открива што пронашол. Ова волшебно читање содржи студии на случај од Бутан до Австралија, Јужна Кореја до Канада, Франција до Данска, што го носи читателот на лов на богатство за среќа. Напишана со истиот топол тон како феноменалниот бестселер „Малата книга за хиге“, ​​оваа лесно разбирлива книга ќе го промени начинот на кој размислувате за тоа како се однесувате со вашите соседи, ритуалите околу готвењето и јадењето вечера и кога да го резервирате следниот празник – и гарантирано ќе предизвика насмевка на вашето лице.

„Мала книга за лике“ ќе им послужи на читателите како водич во потрагата по малку повеќе lykke во животот!

Книгата е достапна во сите поголеми книжарници и онлајн преку www.literatura.mk.

https://www.literatura.mk/filozofija-i-svetogled/60679-mala-kniga-za-like-danskata-potraga-po-najsreknite-luge-na-svetot

Поврзани производи

Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
780 МКД
12,62 EUR
Sačuvano u omiljne
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
780 МКД
12,62 EUR

Остави коментар

Во моментов нема коментари

Слични статии

04.
Jul.
Литература
Оваа „папка“ со документирани случаи кои ги разрешил Шерлок Холмс се состои од 13 раскази неповрзани меѓусебе, во кои Артур Конан Дојл уште еднаш...
01.
Jul.
Литература
Станува збор за возбудлив крими-трилер, по кој е снименa и новата телевизиска мини-серија „Јаболката никогаш не паѓаат“ (Apples Never Fall), со А...
01.
Jul.
Литература
Романсата „Само ова лето“ од една од најталентираните нови авторки Аби Хименез наскоро ќе излезе од печат на македонски јазик, во издание на &bdq...
01.
Jul.
Литература
Една од најочекуваните книги оваа година, „Том Лејк“, од авторката на „Холандската куќа“, Ен Пачет, наскоро ќе излезе од печат во изд...
01.
Jul.
Литература
Големиот современ албански писател Исмаил Кадаре почина денеска во Тирана, од срцев удар, на 88-годишна возраст. Кадаре е роден во Ѓирокастро, на 28 јануари ...
29.
Jun.
Литература
Летниот одмор не може да се замисли без добра книга. Книгите се одлична придружба во летните денови, поминати под сенката на плажа, во ладовина на планина ил...
05.
Jun.
Литература
Разговаравме со македонскиот автор Владо Јаневски за наградата и едицијата „Пегаз“, за процесот на пишување и конкурирање.
07.
May.
Литература
Не творам за да бидам наградуван, пишувам затоа што не можам да живеам без тоа, иако, на крајот, доколку се случи делото да биде наградено, уживам во резулта...
02.
May.
Литература
Овој празничен период развеселете ги своите најмили со најшарените велигденски изданија за деца. Наполнете ја книжевната велигденска кошница со сликовници, к...
05.
Apr.
Литература
Магијата на приказните е безгранична! Приказните ги учат децата на сите животни лекции. Им помагаат да сознаат што е добро, а што е лошо, како си ги распозна...
array(0) {
}
Memory Consumption is: 10.67 MB