Ново

Мистериозниот град под калето од Александра Тодоровиќ – најдобра книга за деца на Reader’s Choice Book Awards

23.11.2021.
Мистериозниот град под калето од Александра Тодоровиќ – најдобра книга за деца на Reader’s Choice Book Awards

Интерактивното издание за деца „Мистериозниот град под калето“ од авторката Александра Тодоровиќ, со илустрации на Марко Јанев, победи во конкуренцијата за најдобри ДЕТСКИ КНИГИ И СЛИКОВНИЦИ на изборот Reader’s Choice Book Awards 2021. Книгата, која е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, освои 844 гласови од читателите. Натпреварот „Книга на годината“ во Македонија се одвиваше онлајн, преку интернет-страницата www.kniganagodinata.mk, а за победниците одлучија гласовите на публиката.

– Благодарам за секој глас. Ова признание ми го стопли срцето и ми даде уште поголема сила за освојување уште повеќе детски срца. Пресреќна сум што „Мистериозниот град под калето“ освои најмногу гласови од читателите во категоријата КНИГИ ЗА ДЕЦА И МЛАДИ. Скопје те сакам. Се гледаме наскоро со нешто ново. Поздрав од мене и од илустраторот Марко Јанев – изјави авторката на книгата Александра Тодоровиќ.

Книгата „Мистериозниот град под калето“ е посветена на Скопје и неговата историја, поточно периодот под османлиска власт. Станува збор за роман-авантура, базиран на концептот прашање и одговор, каде што самиот читател го одредува текот на настаните и дејството, преку избор на страницата што ќе се сврти. Првпат на нашиот пазар, ваквата иновативност е директно поврзана со податоците за градот и аспектите од неговото културно наследство: спомениците, настаните, начинот на облекување, храната, јазикот. Оваа книга не се чита по вообичаен редослед. Младите читатели низ страниците се сретнуваат многу предизвици. Ќе се запознаат со Скопје и со јунаците од неговото минато кои се споменуваат и до ден-денес, бидејќи со своите дела, храброста и јунаштвото оставиле печат зад себе. Со помош на оваа авантура ќе научат еден дел од историјата што е значаен за нашиот главен град. Ќе посетат многу објекти значајни за тоа време и кои до ден-денес постојат за да нè потсетуваат дека Скопје е град со многувековна традиција.

Александра Тодоровиќ

На натпреварот „Книга на годината“ беа номинирани 15 книги од издавачката куќа „Арс Ламина“, кои се натпреваруваа во осум, од вкупно девет категории. Покрај за детска книга, беа доделени награди за најдобар: трилер, романса, историска драма, женска фикција, книга од домашен автор, нефикција, книги за млади и поезија.

Книгата „Мистериозниот град под калето“ е достапна во сите книжарници на „Литература.мк“ и онлајн преку www.literatura.mk на следниот линк:

https://www.literatura.mk/BookDetails.aspx?Pr=14448

Остави коментар

Во моментов нема коментари

Слични статии

15.
Apr.
Ново
Станува збор за книжевно-ликовна приказна на кирилско и на Брајово писмо, за она што се гледа и за она што не може да се види. Метафорични очи во кои живеат ...
06.
Mar.
Ново
„Изгубениот“ и досега необјавен роман на нобеловецот Габриел Гарсија Маркес – „Се гледаме во август“,  денеска излезе од п...
05.
Mar.
Ново
Од креаторот на „Валјутејнмент“ (Valuetainment), број 1 канал на „Јутјуб“ за претприемачи и „еден од највозбудливите мислители&...
02.
Feb.
Ново
Книгата „Чичко маестро Џамбаз - во светот на децата“ посветена на композиторот и диригент Александар Џамбазов, од познатите македонски музич...
12.
Jan.
Најнови изданија
„Рокчето“ е прва книга за деца на Никола Маџиров, еден од најистакнатите и најпреведуваните современи македонски поети во светот.
10.
Jan.
Ново
Книжарницата „Литература.мк Суперстор“ и кафе-барот „Кафе Литература“ ја почнаа својата нова приказна на нова станица, во рамките на ...
25.
Dec.
Ново
Ракописот „Риба во(н) мрежа“ од авторката Јована Матевска Атанасова е победник на петтото издание на книжевната награда „Пегаз“ за на...
21.
Dec.
Ново
Одбројуваме до крајот на 2023 година со неколку наслови новитети, во издание на „Арс Либрис“ – дел од „Арс Ламина – публикации&...
15.
Dec.
Ново
Под слоганот „Најдоброто станува подобро“, „Литература.мк“ го најави спојувањето со „КупиКнига.мк“ во една е-книжарница. ...
07.
Dec.
Ново
Разиграјте ги претпразничните моменти на своите најмили и подарете новогодишни смарт пакетчиња исполнети со новогодишни книги и сликовници, боенки, изда...
array(0) {
}
Memory Consumption is: 7.72 MB