Ново

ТАФТАЛИЏЕ ШАФЛ Е АЛБУМ СО СРЕЌНА МУЗИКА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА

26.12.2020.
ТАФТАЛИЏЕ ШАФЛ Е АЛБУМ СО СРЕЌНА МУЗИКА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА

Како дел од вчерашниот онлајн новогодишен настан на „Арс Ламина“ и „Литература.мк“, беше претставен и новиот албум на Влатко Стефановски – „Тафталиџе шафл“. Разговорот го водеше музичката новинарка Бранка Костиќ-Марковиќ, а покрај интервјуто беше прикажан и видео-спотот на песната „Огледало“ која се наоѓа на албумот.

– Сакам да сум полежерен одошто сум и да сум порелаксиран одошто сум. Музиката што ја направив заедно со соработниците сакав да звучи опуштено со оглед дека сите сме под притисок од секојдневниот стрес од информациите што нè напаѓаат и електронските играчки коишто се преполни со шокантни вести. Најмногу уживам кога ќе пуштам некоја плоча, што често го правам, за да се исклучам и да се навратам кон некои помирни времиња – изјави гитарскиот виртуоз Влатко Стефановски за албумот „Тафталиџе шафл“ („Taftalidze shuffle“).

Се работи за весело и романтично музичко издание со 9 нумери. Учествуваат и Никола Ристановски, Диран Тавитјан, Кирил Џајковски, кои го дадоа својот придонес и печат на албумот. Стефановски, откако го смислил насловот веќе немало сопки и паузи во неговото создавање. 

– Тафталиџе како населба е фанк-населба и секаде околу мене имаше некој од мојата генерација кој страсно собираше плочи и тој фанк или лајт џез преовладуваше. Тафталиџе во шеесеттите и седумдесеттите години живееше една убава средна класа и тој лајт џез и фанк едноставно прилега на населбата – изјави Стефановски. 

Како што оцени новинарката Костиќ-Марковиќ, ова е еден вид омаж на младоста кој, пак, брзо бил креиран, а омотот е на Ладислав Цветковски. Издавач е „Кроација рекордс“ и придружниот вокал е Андријана Јаневска. Воедно, на настанот беше промовиран и спотот за песната „Огледало“ која е дел од овој нов албум. 

Покрај интервјуто со Стефановски, во рамките на настанот можеа да се погледнат и настапот на македонскиот бенд „Фанк шуи“, разговори со многу писатели чии изданија се најзастапени во книжарниците „Литература.мк“, како и кратко интервју со Дарко Фиданоски, еден од сопствениците на „Арс Ламина“.

Севкупниот настан е исто така достапен на интернет (на фејсбук-страниците на „Арс Ламина“ и „Литература.мк“ како и на профилот на „Литература.мк“ на интернет-сервисот „Јутјуб“), каде што може да се погледне настапот на бендот „Фанк шуи“, како и кратките видео-разговори со дел од писателите на „Арс Ламина“, меѓу кои и Неле Карајлиќ, Славимир Футро, Васко Тодоров, Јана Мишо, Моџо Килингтон и Давор Панчевски. 

Остави коментар

Во моментов нема коментари

Слични статии

15.
Apr.
Ново
Станува збор за книжевно-ликовна приказна на кирилско и на Брајово писмо, за она што се гледа и за она што не може да се види. Метафорични очи во кои живеат ...
06.
Mar.
Ново
„Изгубениот“ и досега необјавен роман на нобеловецот Габриел Гарсија Маркес – „Се гледаме во август“,  денеска излезе од п...
05.
Mar.
Ново
Од креаторот на „Валјутејнмент“ (Valuetainment), број 1 канал на „Јутјуб“ за претприемачи и „еден од највозбудливите мислители&...
02.
Feb.
Ново
Книгата „Чичко маестро Џамбаз - во светот на децата“ посветена на композиторот и диригент Александар Џамбазов, од познатите македонски музич...
12.
Jan.
Најнови изданија
„Рокчето“ е прва книга за деца на Никола Маџиров, еден од најистакнатите и најпреведуваните современи македонски поети во светот.
10.
Jan.
Ново
Книжарницата „Литература.мк Суперстор“ и кафе-барот „Кафе Литература“ ја почнаа својата нова приказна на нова станица, во рамките на ...
25.
Dec.
Ново
Ракописот „Риба во(н) мрежа“ од авторката Јована Матевска Атанасова е победник на петтото издание на книжевната награда „Пегаз“ за на...
21.
Dec.
Ново
Одбројуваме до крајот на 2023 година со неколку наслови новитети, во издание на „Арс Либрис“ – дел од „Арс Ламина – публикации&...
15.
Dec.
Ново
Под слоганот „Најдоброто станува подобро“, „Литература.мк“ го најави спојувањето со „КупиКнига.мк“ во една е-книжарница. ...
07.
Dec.
Ново
Разиграјте ги претпразничните моменти на своите најмили и подарете новогодишни смарт пакетчиња исполнети со новогодишни книги и сликовници, боенки, изда...
array(0) {
}
Memory Consumption is: 7.74 MB