Мечето Ушко
Темплум

Мечето Ушко

Шифра на артикл: 006556
ISBN: 9786084658962
Код на производителот: 6556
Достапно веднаш
0 МКД
1.575 МКД
1.575 МКД
25,49 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Приказните за Мечето Ушко првпат се објавуваат на македонски јазик, собрани на 232 страници, во луксузно издание дизајнирано во студиото „Кома“. Мечето Ушко е еден од најомилените ликови во Полска (и не само во Полска), бидејќи за генерациите што растеа во 60-ите, 70-ите и 80-ите години на минатиот век, тој беше важен дел од сеќавањата на детството, дел од колективната, неретко идеализирана меморија. Освен во книгите и во списанието за деца „Мече“ (Miś), неговите доживувања се присутни во анимираната серија за деца, играниот анимиран филм и во документарен филм. Неговиот статус во Полска е култен. Првото појавување на Ушко е во комичното списание за деца, „Miś“, на 6 март 1957 година . Подоцна станува главен лик на неколку детски книги, преведени на повеќе јазици. Својата најголема популарност ја стекнало во 1975 година, кога Студиото за мали филмски форми, СЕ-МА-ФОР од Лоѓ, ја создало анимираната серија за Полската радио-телевизија.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Детски класици
Автор Чеслав Јанчарски
Издавач Темплум
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници234

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Rudyard Kipling
449 МКД
7,27 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Марк Твен
270 МКД
4,37 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Anna Sewell
1.099 МКД
17,78 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Eric Knigh
449 МКД
7,27 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : J. M. Barrie
399 МКД
6,46 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB