Авантурите на госпоѓа Тркалезна 2
Арс Ламина

Авантурите на госпоѓа Тркалезна 2

Шифра на артикл: 038830
Баркод: 9786082597850
Код на производителот: 38830
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Нови авантури и нови посетители во светот на госпоѓа Тркалезна. Еден ден Ирија, Бруно и неговиот коњ Полжав влегуваат во шумата и пристигнуваат до еден необичен и чуден свет, каде што ги запознаваат госпоѓа Тркалезна и другите ликови, кои ни се веќе познати од првата книга како госпоѓа Будалеста, Зипирити, змејот наречен Грозоморен и многу други нови ликови. Втората и последна книга од серијата „Госпоѓа Тркалезна“ од Виржиниа де Кастро и Алмеида е објавена во 1943 година. Исто како и во претходното дело, писателката им дава предност на хуморот и на бесмисленоста што Луис Карол ги има прочуено со својата „Алиса во земјата на чудата“. Виржиниа Алмеида е исто така способна да вметне вистински историски настани. Во претходното дело раскажуваше за битките од времето на последниот крал на Португалија, Афонсо Хенрикес, а во овој дел прикажува историски и митолошки елементи од античка Грција, Римското Царство и др. Ова е истовремено и последната книга од серијалот и воопшто последната книга на Виржиниа де Кастро и Алмеида, која починува во 1945 година.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Детски класици
Автор Вирџиниа Де Кастро и Алмеида
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2020
Број на страници206

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Rudyard Kipling
Цена 449 МКД
7,27 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Луис Карол
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : E Nesbit
Цена 599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Марк Твен
Цена 270 МКД
4,37 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Anna Sewell
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Eric Knigh
Цена 449 МКД
7,27 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : J. M. Barrie
Цена 399 МКД
6,46 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Eleanor H. Porter
Цена 399 МКД
6,46 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.34 MB