Големата црвена книга 2
Издавачки центар ТРИ

Големата црвена книга 2

Шифра на артикл: 041621
ISBN: 9786084892328
Код на производителот: 41621
Автор: Руми
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Џелалудин Руми, големиот пророк и трагач по внатрешниот мир и совршенство, е автор на возвишени стихови кои ги опеваат занесот и таинствата на сите видови љубов – еротска, божествена, пријателска – а во Големата црвена книга се собрани најдобрите од нив. Маестрално лирски и длабоко експресивни, тука се поместени стихови за божественото откровение, духовното будење, пријателството и љубовта. Стихови кои достигнуваат нови длабочини и ни откриваат несетени димензии. Зашто добрата поезија не познава граници и временски ограничувања. Овие страници се полни со гроздови зрела духовна и контемплативна поезија, кои нудат допир со божественоста откривајќи ја патеката на љубовта посеана со страст, копнеж и постигнување единство со возљубеното. Стихови кои ги отвораат срцето и душата за сеопшта љубов која нè поврзува со сите луѓе и со сè што постои. Оваа раскошна и тешко достижна поезија, актуелна и цели осум века по нејзиното создавање, се смета за едно од најголемите богатства на персиската и св
Карактеристика Вредност
Kатегорија Странска поезија-препеви
Автор Руми
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2020
Број на страници261

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Џејмс О'Лери
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Танос Гогос
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 520 МКД
8,41 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Јурај Куњак
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 525 МКД
8,50 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Toni Hogland
Цена 130 МКД
2,10 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Ли Чинг Чжао
Цена 300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.18 MB