Сонцето и лавот како симболи во хералдиката и вексилологијата на Македонија

Сонцето и лавот како симболи во хералдиката и вексилологијата на Македонија

Шифра на артикл: 006620
Баркод: 9786086633707
Код на производителот: 6620
Достапно веднаш
0 МКД
1.200 МКД
1.200 МКД
19,42 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Оваа книга ги истражува лавот и сонцето кои како симболи се појавуваат воматеријалната и духовната култура во Македонија од памтивек, како и нивната употребана знамиња и грбови поврзани со Македонија. Таа опфаќа два главни периода, периодотпред формирањето на македонската држава, до 1944 година и периодот до 2017 година.Темата е мултидисциплинарна, така што се земаат предвид етнолошките, историските,социјалните, социолошките, правните и политичките аспекти.Најнапред е дадена теоретската рамка за симболите и општеството, која опфаќатеоретски дел за семиотиката, грбот и знамето и нивната функција во општеството, какои процесот на избор на амблеми и примена на нивните грбови и знамиња. Исто така севоведени и принципите на хералдиката, вексилологијата.Понатаму е разгледан периодот до 1944 година, кој ги покрива сонцето и лавот какосимболи во духовната и материјалната култура, како и во хералдиката и вексилологијата.Фокусот е на лавот во припишаните грбови и знамиња на Александар Велики во
Карактеристика Вредност
Kатегорија Историја
Автор Јован Јоновски
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2019
Број на страници186

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Alan Allport
Цена 599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Sven Lindqvist
Цена 799 МКД
12,93 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Peter Chasseaud
Цена 1.599 МКД
25,87 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Lynne Olson
Цена 1.599 МКД
25,87 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Roger Moorhouse
Цена 799 МКД
12,93 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Bill Porter
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Antony Beevor
Цена 2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Steven Johnson
Цена 999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : John Toland
Цена 1.399 МКД
22,64 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.17 MB