Автономна Македонија
Ад Вербум

Автономна Македонија

Шифра на артикл: 037523
ISBN: 9786084759645
Код на производителот: 37523
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
4,05 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Веднаш по војната во 1919 година, Владислав Ковачев ќе издаде брошура под наслов „Автономна Македонија“, застанувајќи јасно и категорички зад идејата за создавање автономна Македонија. Пишувана во предвечерието на Париската мировна конференcија, исто како и Димо Хаxи Димов во брошурата „Назад кон автономијата“, Владислав Ковачев во брошурата ги анализира политичките околности по Првата светска војна што се однесуваат на изнаоЌање најприфатливо решение за решавање на судбината, како што вели тој, на „многустрадалната Македонија“. Притоа, тој подеднакво ги критикува Извршниот комитет на македонските братства во Бугарија и Привременото претставништво на обединетата поранешна Внатрешна македонска револуcионерна организаcија, дека немаат „морално право да зборуваат и да дејствуваат од името и за сметка на македонското население“.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Историја
Автор Владислав Ковачов
Издавач Ад Вербум
Јазик Македонски
Година на објавување2014
Број на страници25

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Roger Moorhouse
799 МКД
12,93 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Bill Porter
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Antony Beevor
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Steven Johnson
999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : John Toland
1.399 МКД
22,64 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Bettany Hughes
1.299 МКД
21,02 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Max I. Dimont
299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Max Hastings
699 МКД
11,31 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11 MB