Македонија и Балканот : либерален поглед на национализмот и идентитетите
Арс Ламина

Македонија и Балканот : либерален поглед на национализмот и идентитетите

Шифра на артикл: 004775
ISBN: 9786082590370
Код на производителот: 4775
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Македонија и Балканот“ претставува плод на шестгодишно истраување за влијанието на национализмот, идентитетите и културата во односите помеЌу балканските драви. Книгата има цел на читателот да му овозмои нов поглед врз перцепцијата на македонскиот идентитет, отворајќи нови видувања за тоа како идентитетот на нацијата не е (нуно) поврзан со дравата и со дравноста, односно како тој не смее да ја измести дравата како основен субјект на меЌународното право. Благој Цонев има докторирано меЌународни односи на Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје и е доцент по политички науки и меЌународни односи на МИТ Универзитет Скопје. Неговата докторска дисертација „Националниот идентитет и односите на Република Македонија со соседните драви“ ја дава основата и на неговата книга „Македонија и Балканот: Либерален поглед на национализмот и идентитетите“.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Политика
Автор Благој Цонев
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници320

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
590 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Петар Гошев
400 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Carl E. Schorske
1.299 МКД
Sačuvano u omiljne
999 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Scott Galloway
1.099 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.4 MB