Животот на нашата планета
Арс Ламина

Животот на нашата планета

Шифра на артикл: 046787
ISBN: 9786082672854
Код на производителот: 46787
Достапно веднаш
0 МКД
450 МКД
450 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Земјата ја делиме со другите животни и со растенијата – најсовршениот замислив систем за одржување на животот, конструиран милијарди години. Стабилноста на планетата почна да се губи паралелно со намалувањето на разновидноста на живиот свет – овие две нешта се меѓусебно поврзани. Затоа, за да ја обновиме стабилноста на планетата, мораме да го обновиме биодиверзитетот, токму она што го уништуваме сега. Тоа е единствениот излез од кризата што ја предизвикавме самите. Мораме да ја вратиме дивината во светот. Животот на нашата планета Моето сведоштво и мојата визија за иднината Имам 94 години. Имав извонреден живот. Дури сега сфаќам колку извонреден. Како младич, додека шетав мислев дека ја гледам дивината, дека го искусувам негибнатиот свет на природата – но, тоа беше илузија. Трагедијата на нашето време се случуваше насекаде околу нас, едвај забележливо од ден за ден – исчезнувањето на дивината, намалувањето на нејзиниот биодиверзитет. Бев сведок на ова намалување. Животот на нашата планета е моето сведочење, но и мојата визија за иднината. Тоа е приказна за тоа како ја направивме нашата најголема грешка и како, доколку дејствуваме веднаш, можеме да ја исправиме. Имаме уште само една, последна шанса да го создадеме нашиот совршен дом и да го обновиме волшебниот свет што сме го наследиле. Сè што ни треба е волја. Сер Дејвид Атенборо е најпознатиот британски автор на природонаучни филмови. Неговата кариера на природонаучник и телевизиски презентер опфаќа речиси седум децении. Тој се здобил со почесна витешка титула во 1985-та, а во 2005 година му бил доделен Орден за заслуги. Член е на Кралското друштво и се занимава со теми поврзани со изумирањето на видовите и нивното сочувување.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Популарна наука
Автор Дејвид Атенборо
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2021
Број на страници249

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Dr Becky Smethurst
1.199 МКД
Sačuvano u omiljne
1.499 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Sherrie Lyons
799 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Andreas Karelas
999 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Neil deGrasse Tyson
1.699 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.44 MB