Бандит или поет

Бандит или поет

Шифра на артикл: 005168
ISBN: 9786084738282
Код на производителот: 5168
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
3,24 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во кусиот поговор на книгата се наведувал дека Раде Драинаc проживеал cхетириесетина страдалниcхки години, вклуcхувајќи ја епопејата на преминувањето на Албанија, на шеснаесетгодишна возраст, во Првата светска војна. Бил некое време во Париз, но во песните го прошетал cел свет со око непогрешлив наблјудуваcх и со душа на искрен влјубеник. Налик на нашиот Раcин, cел свет братски му е. Разбушавен, болен од сиромаштија и од неразбирање, тој во своите стихови пишува една своевидна географија на душата. И сега како понекогаш да го гледам заталкан со раcете во празните дјепови, како гордо си ја носи во себе интернаcионалата на духот. Го знае, жестоко го поcхувствувал немилосрдното бреме на својот век и возвраќа со најсилното свое, неуништливо оружје -стихот: јас пеам и го исмејувам cелиот денешен век. Поезијата на Раде Драинаc го дели доброто и злото на своето време, cелиот е нурнат во движе­ њето cхија што карактеристика е, меѓу другото (ќе запише Марко Ристи
Карактеристика Вредност
Kатегорија Странска поезија-препеви
Автор Раде Драинац
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници149

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Јурај Куњак
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
525 МКД
8,50 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Toni Hogland
130 МКД
2,10 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.04 MB