Речиси вчера
Артконект

Речиси вчера

Шифра на артикл: 008883
Баркод: 9786084852155
Код на производителот: 8883
Достапно веднаш
0 МКД
225 МКД
225 МКД
3,64 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Збирката „Речиси вчера“ содри четириесет и две песни од реномираната и наградувана поетеса Љуљета Лешанаку. Песните од книгата тематски ги обединува конcептот на испишување „интимна историја“, преку кој рефернcијалните, историски и биографски елементи добиваат интимен, личен тон кој е типичен за лирскиот дискурс. Ваквиот спој на спротивни тенденcии е главниот и препознатлив печат на творештвото Лешанаку, изворот на силата и оригиналноста на нејзиниот поетски израз. Имено, во поезијата на Лешанаку нема директни и површни коментари на историјата, ами чисти слики и „мали приказни“, интуитивни навестувања на некоја скриена реалност и едноставни, речиси наивни упатувања кон она за кое (речиси) никој не сака да зборува. Како и во секоја добра книевност, премолченото во песните на Лешанаку ја носи сета семантичка теина и емотивна разорност на изразот.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Странска поезија-препеви
Автор Љуљета Лешанаку
Издавач Артконект
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2019
Број на страници112

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Џејмс О'Лери
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Танос Гогос
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 520 МКД
8,41 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Јурај Куњак
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 525 МКД
8,50 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Toni Hogland
Цена 130 МКД
2,10 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Ли Чинг Чжао
Цена 300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.31 MB