Низводно
Восток

Низводно

Шифра на артикл: 009821
Баркод: 9786084885290
Код на производителот: 9821
Достапно веднаш
0 МКД
600 МКД
600 МКД
9,71 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Низводно е роман за внатрешната борба на човекот во време на промена на општествено-економските формаcии. Тоа е роман за текот на свеста на поединеcот наспроти текот на епохата. Двете светски војни, Југославија во создавањето на новиот човек и новите вредности, студентските протести и распаЌањето на епохата, прикаани низ призмата на семејството, членовите на семејството и поединеcот Стеван Церовиќ. Во таквата структура авторот истраува зошто пропадна таа епоха чии темели беа удрени на искреноста, трудот, потрвуваноста, колектживот и заедниcата. Низводно автобиографија за секој Балканеc во дваесетиот век. Во судбината на Стеван Церовиќ, военото сираче, добриот човек, вредниот работник и сведок на историјата, се гледа сиот трагизам на родот и поединеcот, како поради неминовната деконструкcија на епохата, така и поради личниот хибрис. Тој е претставен како хомо менсура на својата епоха и човек херој на сите времиња.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Странска поезија-препеви
Автор Ѓорѓе Д. Сибиновиќ
Издавач Восток
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2019
Број на страници303
Димензија13 x 20 cm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Џејмс О'Лери
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Танос Гогос
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 520 МКД
8,41 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Јурај Куњак
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 525 МКД
8,50 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Toni Hogland
Цена 130 МКД
2,10 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Ли Чинг Чжао
Цена 300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.31 MB