Чарнок
ПНВ Публикации

Чарнок

Шифра на артикл: 045775
Код на производителот: 45775
Автор: Зоран Ѓериќ
Достапно веднаш
0 МКД
290 МКД
290 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Зоран ѓериќ посегна во минатото, во византиската традиcија, односно во средновековната српска поезија.Тој ја користи добро познатата,но оттогаш реcхиси неискористена форма на азбуcхната молитва,исполнувајќи ја со нови содржини. Во оваа книга преовладува оптимизмот...Поетот не се откажува од иронијата,но сепак има надеж.Бездомникот се враќа во домот.Ја наоѓа смислта на нејзиниот поетски потенcија.се враќа вербата во реcхта,во зборот,па и во стихот.Песните служат како молитви,но и како дијалог на секојдневниот жживот.Поетот е упорен во тоа.Суверен.Вешт. Дарко Гавриловиќ
Карактеристика Вредност
Kатегорија Странска поезија-препеви
Автор Зоран Ѓериќ
Издавач ПНВ Публикации
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Година на објавување2021
Број на страници52

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Јурај Куњак
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Ален Брлек
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Homer
1.399 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Луис Глик
250 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.41 MB