Мечка страв
Артконект

Мечка страв

Шифра на артикл: 054527
ISBN: 9786084852742
Код на производителот: 54527
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Овие стихови бараат јазик за неименуваното. Го присилуваат заглушениот молк да проговори. Врескаат сами на себе и ни допуштаат да ги чуеме. Без ништо да дообјаснуваат. Се трупаат кон внатре, наместо да се разгрануваат кон надвор. Експлодираат како имплозии. Внатре во основните честички на материјата кои се наоѓаат истовремено секаде и никаде. Затоа што тие се, всушност, енергија. Не се ловат од размислата што демнее, туку само од шестото сетило ослободено од неа. Не бараат читател за да го убедуваат во некакви вистини од нив откриени/вистини откриени од нив. Како што изгланцаниот камен не бара ничиј поглед. Едноставно постои. Поезијата, вели Карл Сандберг, е дневник на морско животно што живее на копно, а сака да лета во воздухот. Ми се чини дека поетот Марин Бодаков се оддалечува од нас сè повеќе. И со самото свое оддалечување нѐ повикува зад себе. Таму каде што тргнал нема крајпатни знаци.“ Александар Шурбанов
Карактеристика Вредност
Kатегорија Странска поезија-препеви
Автор Марин Бодаков
Издавач Артконект
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2022
Број на страници70

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Јурај Куњак
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Ален Брлек
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Homer
1.399 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Луис Глик
250 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.42 MB