Шекспир за деца: Зимска приказна
Арс Ламина

Шекспир за деца: Зимска приказна

Шифра на артикл: 010563
ISBN: 9786082597034
Код на производителот: 10563
Достапно веднаш
0 МКД
160 МКД
160 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Зимска приказна“ е една од најпопуларните комедии од шекспир. Драмата првпат е објавена во 1623 година, а оттогаш, со голем успех, била изведувана ширум светот. Дејствието се одвива во Сиcилија и се врти околу главниот лик, кралот Леонт, кој е обземен од сомнежи во врска со верноста на неговата сопруга. Лјубомората го наведува да скова заговор за убиство на неговиот најдобар пријател, да ја затвори жена си и да се откаже од нивното неродено дете. Драмата се одвива во период од шеснаесет долги години за време на кои Леонт ги сфаќа сопствените грешки, па конеcхно се соединува со својата отуѓена сопруга и ќерката. Оваа куса наративна верзија на драмата е прилагодена за помладите cхитатели. Деcата можат самостојно да ја cхитаат или, пак, со помош на родителите. Исто така, може да се користи и како дополнителна литература во наставата.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Детски класици
Автор Вилијам Шекспир
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2019
Број на страници64

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Rudyard Kipling
449 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Марк Твен
270 МКД
Sačuvano u omiljne
360 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Anna Sewell
1.099 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Alma Junior Classics
399 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Eric Knigh
449 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : J. M. Barrie
399 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.42 MB