Мултиверзум за почетници : водич низ современата астрономија, космологија и космогонија
Арс Ламина

Мултиверзум за почетници : водич низ современата астрономија, космологија и космогонија

Шифра на артикл: 048779
ISBN: 9786082673936
Код на производителот: 48779
Достапно веднаш
0 МКД
450 МКД
450 МКД
7,28 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Како математиката нужно води кон противречности? Каде универзумот е „згрутчен“, а каде „мазен“? Што имаат заедничко „Епот за Гилгамеш“ и „Сердарот“ на Григор Прличев? Како го знаеме она што го знаеме за вселената? Како Галилеј се сетил на релативноста векови пред Ајнштајн? Што е вакуумот, според квантната теорија на поле? Каква е врската помеѓу бурекот и Зеноновите парадокси? Зошто фундаменталните природни закони се онакви какви што се? На кој начин берзите потекнуваат од кафеаните? Кои се најновите достигнувања во областа на истражувањето на вселената? Одговорот на овие, но и на многу други прашања, ќе го добиеме од „прва рака“, од предавач на најпрестижните универзитети во светот, како Харвард и МИТ, и човек кој е на „ти“ со врвните светски авторитети областа на природните науки. За фасцинантните вселенски теми авторот е во непосреден контакт со изворите на знаењата со кои може да се пофали современото човештво. Книгата „Мултиверзум за почетници“ е првата популарна книга за космологија, астрономија и космогонија напишана на македонски јазик. Авторот, Златко Василковски, е горд велешанец кој на своите студенти во Харвард и на колегите ширум светот со љубов им раскажува за својата Македонија и за својот Велес. Оваа книга, покрај тоа што е напишана на разбирлив јазик и неоптоварена со несовршеностите на преводот, е и исклучително актуелна, опфаќајќи и научни сознанија до кои е дојдено во 2021 година. Мартин Карплус, добитник на Нобеловата награда за хемија во 2013 година, за книгата на Златко ќе каже: „Ме воодушеви големата сеопфатност на книгата. Почнувајќи со потеклото на нашиот универзум, проследено со создавање на животот на Земјата, човековата цивилизација, па сè до денешната наука и идејата за мултиверзумот. Уште поважно е што овие идеи се многу јасно изложени, што ги прави достапни за читателите кои имаат само минимално разбирање на денешната физика“.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Популарна наука
Автор Златко Василкоски
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2021
Број на страници286

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
799 МКД
12,93 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Dr Becky Smethurst
1.199 МКД
19,40 EUR
Sačuvano u omiljne
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
330 МКД
5,34 EUR
Заштеда 27%
450 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Andreas Karelas
999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Neil deGrasse Tyson
1.699 МКД
27,49 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.09 MB