Интелигенцијата на цвеќињата
Ѓурѓа

Интелигенцијата на цвеќињата

Шифра на артикл: 096309
ISBN: 978-608-201-508-8
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Интелигенцијата на цвеќињата го претставува страстниот обид на Метерлинк да го популаризира научното знаење за широката публика. Тој тврди дека цвеќињата ја поседуваат моќта на мислата без знаење, капацитет што претставува форма на интелигенција. И навистина можеме да кажеме дека идеите доаѓаат до цвеќињата на ист начин како што доаѓаат кај нас. Цвеќињата наидуваат на истите препреки и на истата лоша волја, ги знаат истите закони, истите разочарувања, истите бавни и тешки триумфи. Се чини дека тие го имаат нашето трпение, нашата истрајност, нашето самољубие, истата убаво дотерана и разновидна интелигенција, речиси истите надежи и истите идеали. Ова е книга за оние кои се возбудени од креативните средби меѓу литературата и науката, како и од актуелните дебати за односот на човештвото со природниот свет.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Популарна наука
Автор Морис Метерлинк
Издавач Ѓурѓа
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници234
Димензија12.5 x 20 cm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
799 МКД
12,93 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Dr Becky Smethurst
1.199 МКД
19,40 EUR
Sačuvano u omiljne
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Andreas Karelas
999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
330 МКД
5,34 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.08 MB