Кобзар
Арс Ламина

Кобзар

Шифра на артикл: 001992
ISBN: 9786082297262
Код на производителот: 1992
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
3,24 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Тарас шевченко за Украина е она што е Данте за Италија или његош за Црна Гора: не само национален поет, туку и митска фигура врз чии рамена може да се изгради нација. А токму ова е книгата-постамент: „Кобзар“ (горе-долу украинскиот збор за поет, бард) најпрво ќе стане титула покрај името на шевченко, а потоа и симбол за неговата сеопшта функција. Големиот Кобзар има толку големо значење за Украинците што, дури и независно од неговиот типичен романтичарски сензибилитет, илузијата дека е вечен и неисцрпен го прави интересен за секое ново поколение. По волјата на историјата, тој е во секое време изедначен со Украина, па заедно со нејзиното постоење, продолжува да живее и самиот тој, собирајќи го во себе новото време и новото искуство на народот. Одговара на новите болки и мисли, застанувајќи пред новите предизвици на судбината, растејќи и развивајќи се во времето и во историјата, секогаш близок, но и секогаш недопирлив.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Странска поезија-препеви
Автор Тарас Шевченко
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2014
Број на страници100

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Џејмс О'Лери
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Танос Гогос
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 520 МКД
8,41 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Јурај Куњак
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 525 МКД
8,50 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Toni Hogland
Цена 130 МКД
2,10 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Ли Чинг Чжао
Цена 300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.19 MB