Престапни години : (прозен календар)
Бегемот

Престапни години : (прозен календар)

Шифра на артикл: 044463
ISBN: 9786084869474
Код на производителот: 44463
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Секој ден од годината е нечиј роденден, именден, празник, Светски ден на ова или она. Роденденот на волуменозниот, минуциозно осмислен и (до збор) виртуозно изведен прозен проект на Оливера Ќорвезироска, книгата едноставно наречена Престапни години, е вистински празник за современата македонска микрофикција. Овој прозен календар на Ќорвезироска е вистински читателски деликатес (и во квантитативна и во квалитативна смисла). Пред нас се 366 вибрантни, луцидни и вдахновени куси прози, микрофикции, кои осцилираат меѓу кус расказ, дневнички запис, микроесеј, цртичка, прозен медалјон, прозен фрагмент Оливера Ќорвезироска е авторка која и во прозните и во книжевно-критичките остварувања му посветува речиси опсесивно (во најубава смисла) внимание на јазикот и како основна алатка на создавањето уметнички светови, но и како нешто што е постојано живо, свето и слоевито. Затоа, еден вид главен јунак во овие куси приказни е токму јазикот (и економијата на јазичниот израз). Во само неколку
Карактеристика Вредност
Kатегорија Кратки приказни/раскази
Автор Оливера Ќорвезироска
Издавач Бегемот
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Година на објавување2021
Број на страници604

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
340 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Sok Fong Ho
799 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.44 MB